-6%
The Haier HW80-BP12929S6 is an advanced 8kg front-load washing machine designed for efficiency and hygiene. Featuring a durable BLDC Inverter Motor for quiet and powerful performance, a large 525mm Super Drum, and patented Anti-Bacterial Treatment (ABT), this machine ensures a deep, clean, and hygienic wash. Its array of 16 wash programs and smart features make it the perfect modern laundry solution
₨160,000.00 Original price was: ₨160,000.00.₨150,000.00Current price is: ₨150,000.00.
Technical Details:
| Technical Detail | Specification |
| Model Name | HW80-BP12929S6 |
| Type | Front Load Fully Automatic |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Color | Dark Grey / Starry Silver |
| Motor | BLDC Inverter Motor |
| Spin Speed | Up to 1200 RPM |
| Drum | 525mm Pillow Shape Super Drum |
| Dimensions (W×D×H) | 595 × 468 × 850 mm |
| Key Technologies | Anti-Bacterial Treatment (ABT), Dual Spray, Refresh Mode, AI Dynamic Balance Tech (AI DBT) |
| Programs | 16 programs, including Cotton, Synthetics, Baby Care, Delicate, and Quick 15 |
| Energy Rating | A++ |
Technical Details:
| Technical Detail | Specification |
| Model Name | HW80-BP12929S6 |
| Type | Front Load Fully Automatic |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Color | Dark Grey / Starry Silver |
| Motor | BLDC Inverter Motor |
| Spin Speed | Up to 1200 RPM |
| Drum | 525mm Pillow Shape Super Drum |
| Dimensions (W×D×H) | 595 × 468 × 850 mm |
| Key Technologies | Anti-Bacterial Treatment (ABT), Dual Spray, Refresh Mode, AI Dynamic Balance Tech (AI DBT) |
| Programs | 16 programs, including Cotton, Synthetics, Baby Care, Delicate, and Quick 15 |
| Energy Rating | A++ |
There are no reviews yet.
No account yet?
Create an Account
Be the first to receive updates on new arrivals, exclusive offers, and appliance trends.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.