-3%
Order Now Haier HDF‑465FC to get secure bulk freeze storage, energy-efficient operation, and long-lasting performance delivered to your home.
₨108,000.00 Original price was: ₨108,000.00.₨104,999.00Current price is: ₨104,999.00.
The Haier HDF‑465FC is a 465 L inverter chest freezer with −35 °C super-freeze, 100‑hour cooling retention during power outages, and eco-friendly R290 refrigerant — ideal for high-capacity deep freezers.
The Haier HDF‑465FC is a 465 litre inverter-powered chest freezer with −35 °C super-freeze capability, R290 refrigerant, and 100-hour cooling retention — ideal for bulk food storage and long power outage resilience.
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | Haier HDF‑465FC |
| Type | Chest / Deep Freezer |
| Capacity (Gross) | 465 Litres |
| Minimum Temperature | −35 °C (Super Freeze) |
| Compressor | Inverter |
| Voltage Range | 160V – 260V |
| Refrigerant | R290 |
| Energy Retention | 100+ hours during power outage |
| Cooling Speed | 50% faster cooling compared to non‑inverter |
| Evaporator | 5‑sided Copper Evaporator |
| Super Freeze Function | Yes — for rapid freezing |
| Food Basket | 1 Internal Basket |
| Lighting | 1 LED Light |
| Power-On Indicator | Yes |
| Climate Class | T (designed for tropical climates) |
| Dimensions (W × D × H) | 1409 × 710 × 900 mm |
| Warranty | 10‑Year Compressor Warranty |
The Haier HDF‑465FC is a 465 L inverter chest freezer with −35 °C super-freeze, 100‑hour cooling retention during power outages, and eco-friendly R290 refrigerant — ideal for high-capacity deep freezers.
The Haier HDF‑465FC is a 465 litre inverter-powered chest freezer with −35 °C super-freeze capability, R290 refrigerant, and 100-hour cooling retention — ideal for bulk food storage and long power outage resilience.
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | Haier HDF‑465FC |
| Type | Chest / Deep Freezer |
| Capacity (Gross) | 465 Litres |
| Minimum Temperature | −35 °C (Super Freeze) |
| Compressor | Inverter |
| Voltage Range | 160V – 260V |
| Refrigerant | R290 |
| Energy Retention | 100+ hours during power outage |
| Cooling Speed | 50% faster cooling compared to non‑inverter |
| Evaporator | 5‑sided Copper Evaporator |
| Super Freeze Function | Yes — for rapid freezing |
| Food Basket | 1 Internal Basket |
| Lighting | 1 LED Light |
| Power-On Indicator | Yes |
| Climate Class | T (designed for tropical climates) |
| Dimensions (W × D × H) | 1409 × 710 × 900 mm |
| Warranty | 10‑Year Compressor Warranty |
There are no reviews yet.
No account yet?
Create an Account
Be the first to receive updates on new arrivals, exclusive offers, and appliance trends.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.