Haier 20MXP7 Microwave Oven, 20L, 700W Solo, Fast Heating & Defrost
Order Now Haier 20MXP7 to enjoy fast, convenient, and reliable microwave cooking with genuine Haier quality.
₨17,500.00 Original price was: ₨17,500.00.₨13,999.00Current price is: ₨13,999.00.
Description
The Haier 20MXP7 is a 20 L solo microwave oven with 700 W power, 5 adjustable cooking levels, and speed & weight defrost — ideal for quick reheating and everyday cooking.
Buy the Haier 20MXP7 20 L Solo Microwave Oven from AL‑IMRAN Electronics. Features 700 W power, 5 cooking levels, speed & weight defrost, and manual knob control for easy use.
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | Haier 20MXP7 |
| Capacity | 20 Liters |
| Power Output | 700 W |
| Power Levels | 5 Adjustable Levels |
| Microwave Type | Solo |
| Defrost Function | Speed & Weight Defrost |
| Control Type | Manual Knob Controls |
| Timer | Up to 35 Minutes |
| Door Type | Double-Layer Glass Door |
| Color | Black |
| Interior | Easy-to-Clean Cavity |
| Design | Compact & Countertop-Friendly |
| Voltage | 220–240V |
| Frequency | 50–60 Hz |
| Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |
Description
The Haier 20MXP7 is a 20 L solo microwave oven with 700 W power, 5 adjustable cooking levels, and speed & weight defrost — ideal for quick reheating and everyday cooking.
Buy the Haier 20MXP7 20 L Solo Microwave Oven from AL‑IMRAN Electronics. Features 700 W power, 5 cooking levels, speed & weight defrost, and manual knob control for easy use.
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | Haier 20MXP7 |
| Capacity | 20 Liters |
| Power Output | 700 W |
| Power Levels | 5 Adjustable Levels |
| Microwave Type | Solo |
| Defrost Function | Speed & Weight Defrost |
| Control Type | Manual Knob Controls |
| Timer | Up to 35 Minutes |
| Door Type | Double-Layer Glass Door |
| Color | Black |
| Interior | Easy-to-Clean Cavity |
| Design | Compact & Countertop-Friendly |
| Voltage | 220–240V |
| Frequency | 50–60 Hz |
| Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |
Customer Reviews
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.


Dawlance Airconditioner

Dawlance Auto Washing machines
Dawlance Built-in-Oven
Dawlance deep freezer

Dawlance leds

Dawlance Refrigerators
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.