Haier H50S81EUX 50″, 4K QLED Google TV, 120 Hz Smart QLED LED TV
Order Now Haier H50S81EUX to upgrade your living room with a powerful, feature‑rich 50″ QLED Smart TV for movies, streaming, and gaming!
₨119,900.00 Original price was: ₨119,900.00.₨110,000.00Current price is: ₨110,000.00.
Description
The Haier H50S81EUX is a 50‑inch 4K QLED Google Smart TV featuring a high‑refresh‑rate panel (120 Hz), vibrant Quantum Dot QLED display, Dolby‑enhanced audio, and full smart‑TV functionality — ideal for cinematic home entertainment, movies, streaming, and gaming.
Get the Haier H50S81EUX 50″ 4K QLED Google TV — 120 Hz refresh rate, vibrant Quantum Dot display, HDR support, Google TV smart OS, Dolby audio, and full connectivity — perfect for cinematic entertainment at home.
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | Haier H50S81EUX |
| Screen Size | 50″ |
| Display Type | QLED (Quantum Dot) LED panel |
| Resolution | 4K UHD — 3840 × 2160 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
| Brightness | 320 nits (minimum) |
| Color Depth | ~1 billion colors |
| HDR Support | Yes (HDR / HDR‑enabled content) |
| Smart OS | Google TV |
| RAM / Storage | 2 GB DDR3 RAM, 32 GB internal storage |
| Audio Output | 8 W × 2 stereo speakers (or 10 W × 2, depending on variant) |
| Ports & Connectivity | 4 × HDMI (including 1 × ARC/HDMI 2.1), 2 × USB, Ethernet LAN, Wi‑Fi, RF, Composite, Headphone jack |
| Smart & Multimedia Features | Built‑in Chromecast, Google Assistant voice control, pre‑installed streaming apps (Netflix, YouTube, Prime Video etc.), local media playback, multiple picture & sound modes |
| Design / Form Factor | Slim / bezel‑less design, large‑screen 50″ panel, suitable for living rooms or home theaters |
| Use Case | Ideal for movies, series, sports, gaming, streaming, and daily TV viewing — for families, living rooms, or media rooms |
Description
The Haier H50S81EUX is a 50‑inch 4K QLED Google Smart TV featuring a high‑refresh‑rate panel (120 Hz), vibrant Quantum Dot QLED display, Dolby‑enhanced audio, and full smart‑TV functionality — ideal for cinematic home entertainment, movies, streaming, and gaming.
Get the Haier H50S81EUX 50″ 4K QLED Google TV — 120 Hz refresh rate, vibrant Quantum Dot display, HDR support, Google TV smart OS, Dolby audio, and full connectivity — perfect for cinematic entertainment at home.
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | Haier H50S81EUX |
| Screen Size | 50″ |
| Display Type | QLED (Quantum Dot) LED panel |
| Resolution | 4K UHD — 3840 × 2160 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
| Brightness | 320 nits (minimum) |
| Color Depth | ~1 billion colors |
| HDR Support | Yes (HDR / HDR‑enabled content) |
| Smart OS | Google TV |
| RAM / Storage | 2 GB DDR3 RAM, 32 GB internal storage |
| Audio Output | 8 W × 2 stereo speakers (or 10 W × 2, depending on variant) |
| Ports & Connectivity | 4 × HDMI (including 1 × ARC/HDMI 2.1), 2 × USB, Ethernet LAN, Wi‑Fi, RF, Composite, Headphone jack |
| Smart & Multimedia Features | Built‑in Chromecast, Google Assistant voice control, pre‑installed streaming apps (Netflix, YouTube, Prime Video etc.), local media playback, multiple picture & sound modes |
| Design / Form Factor | Slim / bezel‑less design, large‑screen 50″ panel, suitable for living rooms or home theaters |
| Use Case | Ideal for movies, series, sports, gaming, streaming, and daily TV viewing — for families, living rooms, or media rooms |
Customer Reviews
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.


Dawlance Airconditioner

Dawlance Auto Washing machines
Dawlance Built-in-Oven
Dawlance deep freezer

Dawlance leds

Dawlance Refrigerators
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.