Haier HMW-20MHES Microwave Oven, 20L, 700W Solo, Fast & Efficient
₨20,500.00 Original price was: ₨20,500.00.₨16,500.00Current price is: ₨16,500.00.
Description
The Haier HMW-20-MHES is a 20 L solo microwave oven with 700 W power, 5 adjustable cooking levels, and fast defrost — ideal for quick reheating and everyday cooking.
Buy the Haier HMW-20-MHES 20 L Solo Microwave Oven from AL‑IMRAN Electronics. Features 700 W power, 5 cooking levels, speed & weight defrost, and manual knob controls.
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | Haier HMW-20-MHES |
| Capacity | 20 Liters |
| Power Output | 700 W |
| Power Levels | 5 Adjustable Levels |
| Microwave Type | Solo |
| Defrost Function | Speed & Weight Defrost |
| Control Type | Manual Knob Controls |
| Timer | Up to 35 Minutes |
| Door Type | Double-Layer Glass Door |
| Color | White / Black |
| Interior | Easy-to-Clean Cavity |
| Design | Compact & Countertop-Friendly |
| Voltage | 220–240V |
| Frequency | 50–60 Hz |
| Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |
Description
The Haier HMW-20-MHES is a 20 L solo microwave oven with 700 W power, 5 adjustable cooking levels, and fast defrost — ideal for quick reheating and everyday cooking.
Buy the Haier HMW-20-MHES 20 L Solo Microwave Oven from AL‑IMRAN Electronics. Features 700 W power, 5 cooking levels, speed & weight defrost, and manual knob controls.
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | Haier HMW-20-MHES |
| Capacity | 20 Liters |
| Power Output | 700 W |
| Power Levels | 5 Adjustable Levels |
| Microwave Type | Solo |
| Defrost Function | Speed & Weight Defrost |
| Control Type | Manual Knob Controls |
| Timer | Up to 35 Minutes |
| Door Type | Double-Layer Glass Door |
| Color | White / Black |
| Interior | Easy-to-Clean Cavity |
| Design | Compact & Countertop-Friendly |
| Voltage | 220–240V |
| Frequency | 50–60 Hz |
| Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |
Customer Reviews
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.


Dawlance Airconditioner

Dawlance Auto Washing machines
Dawlance Built-in-Oven
Dawlance deep freezer

Dawlance leds

Dawlance Refrigerators
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.