Haier HRF‑458IDRA/IDBA 16 CUFT Digital Inverter Refrigerator, Energy-Saver, Humidity Control
Order now! Haier HRF‑438IDRA for genuine quality, fast delivery, and expert installation—keep your food fresher, longer!
₨122,800.00 Original price was: ₨122,800.00.₨117,000.00Current price is: ₨117,000.00.
Description
The Haier HRF‑458IDBA is a top‑mount, 458 L digital inverter refrigerator designed to deliver excellent energy efficiency, freshness preservation, and reliable performance even under voltage fluctuations. With its direct-cool system and digital control panel, this model is ideal for modern households looking for smart, stable, and eco-friendly cooling.
Buy the Haier HRF‑458IDBA 458 L Digital Inverter Refrigerator from AL‑IMRAN Electronics. Features include HCS humidity control, 2nd‑gen inverter compressor, wide 105–260 V range, eco-friendly R‑600a refrigerant, and spacious storage. Order now for genuine quality and fast delivery.
| Feature | Detail |
|---|---|
| Capacity | 16 cubic feet |
| Cooling Method | Direct Cooling |
| Compressor | 2nd-Generation FD Digital Inverter |
| Humidity Control | HCS (Humidity Control System) keeps produce fresher |
| Digital Control | Panel with 4 temperature sensors for precise settings |
| Voltage Range | 105 V – 260 V operation, tolerates voltage fluctuations |
| Sterilization | A.SPE Sterilization Technology for hygienic food storage |
| Turbo Cooling | Yes – fast temperature recovery after door opening |
| Refrigerant | R‑600a (environment‑friendly) |
| Climate Class | T-class (suitable for warm ambient conditions) |
| Shelves (Fridge / Freezer) | 3 glass shelves in fridge, 2 in freezer |
| Storage / Tray | Sliding tray; crisper with safety-glass cover |
| Door Pockets | Multiple pockets in fridge and freezer door |
| Ice & Egg Trays | 2 ice trays, 2 egg trays |
| Lighting | LED interior light |
| Dimensions (H×W×D) | 1,775 × 660 × 610 mm |
| Net / Gross Weight | Net: ~76 kg, Gross: ~85 kg |
Description
The Haier HRF‑458IDBA is a top‑mount, 458 L digital inverter refrigerator designed to deliver excellent energy efficiency, freshness preservation, and reliable performance even under voltage fluctuations. With its direct-cool system and digital control panel, this model is ideal for modern households looking for smart, stable, and eco-friendly cooling.
Buy the Haier HRF‑458IDBA 458 L Digital Inverter Refrigerator from AL‑IMRAN Electronics. Features include HCS humidity control, 2nd‑gen inverter compressor, wide 105–260 V range, eco-friendly R‑600a refrigerant, and spacious storage. Order now for genuine quality and fast delivery.
| Feature | Detail |
|---|---|
| Capacity | 16 cubic feet |
| Cooling Method | Direct Cooling |
| Compressor | 2nd-Generation FD Digital Inverter |
| Humidity Control | HCS (Humidity Control System) keeps produce fresher |
| Digital Control | Panel with 4 temperature sensors for precise settings |
| Voltage Range | 105 V – 260 V operation, tolerates voltage fluctuations |
| Sterilization | A.SPE Sterilization Technology for hygienic food storage |
| Turbo Cooling | Yes – fast temperature recovery after door opening |
| Refrigerant | R‑600a (environment‑friendly) |
| Climate Class | T-class (suitable for warm ambient conditions) |
| Shelves (Fridge / Freezer) | 3 glass shelves in fridge, 2 in freezer |
| Storage / Tray | Sliding tray; crisper with safety-glass cover |
| Door Pockets | Multiple pockets in fridge and freezer door |
| Ice & Egg Trays | 2 ice trays, 2 egg trays |
| Lighting | LED interior light |
| Dimensions (H×W×D) | 1,775 × 660 × 610 mm |
| Net / Gross Weight | Net: ~76 kg, Gross: ~85 kg |
Customer Reviews
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.


Dawlance Airconditioner

Dawlance Auto Washing machines
Dawlance Built-in-Oven
Dawlance deep freezer

Dawlance leds

Dawlance Refrigerators
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.